Se et kort uddrag af videokurset her
VIDEOKURSUS
175 kr.
I dette videokursus får du viden om, hvordan senfølger hos voksne med seksuelle overgreb i barndommen udspiller sig. Der tages her udgangspunkt i cases og praksiserfaring med henblik på at forstå de dynamikker, der har indvirken på efterreaktioner hos seksuelt misbrugte borgere.
Hertil får du også praksisværktøjer og redskaber til behandling og støtte til mennesker med efterreaktioner fra seksuelle traumer.
Du kan også købe vores abonnement og få adgang til alle videokurser for 150 kr. om måneden (bindende i 3 måneder).
Se et kort uddrag af videokurset her
Kurset henvender sig blandt andet til, kontaktpersoner, pædagoger, psykologer og socialrådgivere.
Varighed: 1 t. og 7 min
Undervisere: Psykolog, Janne Østergaard Hagelquist og Psykolog, Lone Adamsen.
Lone Adamsen er tidligere leder af Center for seksuelt misbrugte. I dag er hun privatpraktiserende psykolog med speciale i senfølger efter seksuelle overgreb og gruppeprocesser.
Vores garanti til dig: Vi gør altid vores ypperste for at videreformidle viden om mentalisering på en letforståelig og anvendelig måde. Føler du derfor mod forventning, at kurset ikke gav dig en ordentlig indføring i emnet kan du få dine penge tilbage.
For at få pengene retur skal du skrive til sofiesvane@centerformentalisering.dk og forklare, hvorfor du ikke synes kurset levede op til dine forventninger.
Videokurset vil efter betaling blive sendt til din mail med det samme – og du kan se videokurset lige så mange gange du vil.
Udover vores spændende videokurser tilbyder vi også en lang række efteruddannelser om mentalisering. Her kan du sammen med andre kursister træne og lære om at anvende mentalisering i dit daglige arbejde.